Vďaka svojej kvalite, patrí k nestarnúcej a obľúbenej klasike. Je štýlový či už v bielej, prírodnej farbe, alebo aj v iných rôznofarebných prevedeniach.

Panama klobúk má hlboké korene. Domorodci z pobrežia, z ktorého je terajší Ekvádor, používali tzv. Tocas, z tokilskej slamy, aby sa chránili pred slnkom. Ľahkosť a flexibilita tohto vlákna podporovali jeho použitie pri výrobe klobúkov. Klobúkov, ktoré sa časom stali symbolom Ekvádoru. Sú považované za spojenie prírody, zručnosti Ekvádorčanov a ich kultúry.

Prečo Panama klobúk, keď je vyrobený v Ekvádore? Budovanie Panamského prieplavu spôsobilo veľký dopyt po klobúkoch z Toquilly z Ekvádoru kvôli ich vlastnostiam ochrany proti slnku. Tak sa tento klobúk stal medzinárodne známym až z Panamy a ľudia ho automaticky začali nazývať panamský klobúk, aj keď v skutočnosti pochádza z Ekvádoru. No a preslávil ho aj americký prezident T. Roosevelt, ktorý sa zúčastnil dokončovacích prác a jeho fotka so slameným klobúkom na hlave obletela celý svet.

Materiál, z ktorého sa robia panama klobúky „Carludovica Palmata“ je pôvodnou rastlinou z Ekvádoru, ktorá patrí do rodiny Cyclantáceas a má niekoľko jedinečných vlastností. Na konci dlhých stoniek, ktoré sú rovnomerne rozrezané na jemné výhonky a sušené na získanie slamy, majú listy v tvare ventilátora. Hlavné oblasti pestovania sú Manabi (Guayas) a oblasť Amazonu. Jeho meno bolo vybrané na počesť Karola IV. a jeho manželky Márie Luisy, ktorí podporovali a propagovali katalogizáciu Južnej Ameriky.

Splietanie panama klobúkov je kompletne ručnou prácou. Pliesť sa začína na charakteristickom vrchole klobúka, na tzv. Plantille. Začína sa len pár stonkami slamy, ktoré sa postupne umelecky preplietajú s ostatnými až do veľkosti 5 až 10 cm.  Ďalším krokom je pletenie celkovej hornej časti klobúka, ktorý sa nazýva Copa. Ako podloha na pletenie sa používa zaoblený blok dreva, až kým proces práce nedosiahne najnižšiu časť klobúka, nazývanou aj Falda alebo v nemčine Rock (sukňa). Posledným procesným úkonom je Remate. Používa sa tu špeciálna väzba na ukončenie okraja klobúka. Tu vidieť odstávajúce konce slamy, ktoré sa použijú na vytvorenie ozdoby. Pletenie vykonávajú prevažne remeselníci na vidieku, ktorí pracujú zvyčajne u seba doma. Táto práca je súčasťou ich rodinného života a je aj silno integrovaná do rodiny. Nie je to len zdroj príjmov, vo väčšine prípadov ide o dlhú rodinnú tradíciu. Tradíciu celých regiónov. Je to časť ich samých a ich životov.

Klobúk potom prechádza ďalšími procesmi. Najprv sa preklepávajú okraje, aby sa predišlo ich rozpletaniu. Odstrihujú sa všetky vytŕčajúce konce vlákien, nasleduje pranie a farbenie klobúka a potom sa pokračuje procesom Compostura, klobúk sa po umytí vráti do svojho pôvodného tvaru. Nakoniec šikovní klobučníci svojou ručnou zdatnosťou a kreativitou vytvoria dizajn a ozdoby naozaj exkluzívnych klobúkov, ktoré sa právom stali pýchou Ekvádoru.

Panama klobúk je nestarnúcou klasikou medzi klobúkmi. Nosili ho snáď všetci známi a uznávaní páni, ktorých obdivujeme už po desiatky rokov. Nosil ho Ernest Hemingway, Winston Churchill, Harry Truman, Anthony Hopkins, Paul Newman, Sean Connery, Alberto Santos-Dumont… a mnohí ďalší. Klobúky sú znakom sofistikovaného muža. Týmto klobúkom dávajú najavo, že si stoja za určitým odevným komfortom a nerobia rozdiel medzi eleganciou a pohodlím. Nosia ho s obľubou mladí i starší. Je ikonickým kúskom tých najštýlovejších outfitov a už nie len medzi mužmi. Poznáme samozrejme veľa nádherných kúskov aj pre dámy.

 

Podobné články

Spoločník Boater.

21 novembra, 2018

Pinč

20 septembra, 2018

Cylinder

20 septembra, 2018

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *