Najznámejší je samozrejme pod anglickým názvom bowler hat. V Nemecku je to zasa die Melone, vo Francúzsku – chapeau melon alebo v Spojených štátoch amerických ho poznáme ako derby hat.

Pinč vznikol v roku 1850 v Anglicku. Navrhli ho londýnski klobučníci James a George Lockovci pre tamojšieho grófa a nazvali ho iron hat. Bolo to kôli tomu, že klobúk má oblý tvar a je tvrdý. Lockovci poslali ich návrh Thomasovi a Williamovi Bowlerovcom, ktorí zhotovili prvý prototyp. Takto mu prirodzene ostal názov bowler, ktorý je odvodený od ich priezviska. Klobúk bol tvrdý, pretože mal ochraňovať jeho majiteľa pred konármi stromov pri jazdách na koňoch. Na konci 19. storočia bol pinč na vrchole svojej popularity. Predstavoval zlatú strednú cestu medzi formálnym cylindrom, ktorý bol spájaný s vyššou vrstvou a neformálnymi mäkkými klobúkmi, ktoré nosievala nižšia stredná vrstva.

Pinč sa stal kultúrnym identifikátorom a to v diametrálne odlišných významoch. Vo väčšine Anglicka sa pinč spájal so služobníctvom. Nosili ho komorníci. V Londýne bol ale spájaný s ľuďmi pracujúcimi v meste:) Páni, ktorí mali na hlave tento klobúk, boli s najväčšou pravdepodobnosťou právnici, bankári, makléri… Pinč sa stal tradičnou pokrývkou hlavy londýnskych džentlmenov a neskôr akousi anglickou ikonou.

 

Obľúbili si ho herci i politickí činitelia. Medzi tých najznámejších patrí určite komediálna dvojica Stan Laurel a Oliver Hardy, či humorný Charlie Chaplin. Preslávil ho i žurnalista, spisovateľ, historik a politik Winston Churchill. Mohli sme ho vídať i u známych hudobníkov, ako Pet Shot Boys, The White Stripes, Pharell Williams, Rihanna.

Dnes bowler nosia už úplne bežne chlapci i dievčatá. Cool pôsobí k trendovým ležérnym street style outfitom ale aj k elegantným večerným róbam.

Podobné články

Spoločník Boater.

21 novembra, 2018

Cylinder

20 septembra, 2018

Spoločenská etiketa

6 apríla, 2018

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *