Cylinder je vysoký klobúk valcovitého tvaru s plochým vrchom. Pôvodne to bol samozrejme klobúk pánsky, no v súčastnosti sa teší obľube aj u dám.

V Anglicku ho poznáme pod názvom top hat, v Nemecku der Zylinder a vo Francúzsku je známy ako haute-de-forme.

Prvý cylinder vyrobil a na ulicu v ňom vyšiel anglický klobučník John Hetherington v roku 1797. Tento jeho módny výstrelok spôsobil riadnu senzáciu, dokonca až vzburu..! Podľa dobového svedectva začali okoloidúci panikáriť, niekoľko dám dokonca omdlelo:) Hetherington bol predvedený i pred súd! Kôli tomu, že vysokou konštrukciou, ktorú mal na hlave, vystrašil plachých a skromných ľudí… Samozrejme bolo to len veľa kriku pre nič.

Tento klobúčik sa rozšíril v 19.-20. storočí. Cylinder ako ho poznáme dnes sa začal vyrábať z filcu z bobrej kožušiny, neskôr aj z hodvábu. V Spojených štátoch amerických sa rozšírila modifikácia cylindra, bol to tzv. stovepipe hat. Tento klobúk bol vyšší ako cylinder a na spodku a vrchole nebol rozšírený, takže pripomínal komín. Nosil ho Abraham Lincoln. Ďalšia zmena nastala, keď doň zabudovali drôtenú konštrukciu, ktorá umožňovala, aby sa dal zložiť naplocho. Takýmto klobúkom sa v angličtine hovorilo opera hats alebo Gibbus.

V druhej polovici 19. storočia sa cylindre začali vytrácať a nahradili ich pinče alebo mäkké filcové klobúky známe ako borsalino. Boli oveľa vhodnejšie na mestský spôsob života a taktiež jednoduchšie na výrobu vo veľkých množstvách. Cylinder sa tak stal znakom vyššej spoločenskej vrstvy. Ku koncu prvej svetovej vojny sa stal úplnou raritou. Používal sa už len pri slávnostných príležitostiach.

Čo zostalo až dodnes.  Pokladá sa za najvyššiu formu elegancie a naďalej sa nosí ako doplnok k fraku. Obľúbený je aj u dám k men´s look alebo úplne ležérne ho veľmi pekne kombinuje napr. Rihanna.

Medzi najznámejších nositeľov cylindra patrí určite Hans Christian Andersen, Abraham Lincoln, Boy George, Marlene Dietrich, ako aj hudobník – gitarista Slash, či Willi Wonka z Továrne na čokoládu.:) A samozrejme mnohí ďalší…

 

 

Podobné články

Spoločník Boater.

21 novembra, 2018

Pinč

20 septembra, 2018

Spoločenská etiketa

6 apríla, 2018

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *